Zdravé dětské svačiny, po kterých se netloustne

O svačinách pro děti bylo řečeno a napsáno dost, ale občas neuškodí si základní zásady připomenout. Máme pro vás i výborné tipy na svačinu, s kterými určitě uspějete a které v koši neskončí!

Automaty s různými, většinou nezdravými pochoutkami a nápoji už ze škol pomalu mizí, ale i tak si děti cestou do školy mohou poměrně snadno různé sladkosti koupit. Bojovat s tím je možné různě, například tak, že dětem na jejich nákup nedáte peníze, ale mnohem lepší je připravit takovou svačinu, s kterou se děti budou dokonce i chlubit.

Tradiční školní svačina

Klasická česká školní svačina, která se připravuje doma, už většinou není chléb s máslem, taveným sýrem nebo měkkým salámem, ani různé jiné uzeniny nebo tučné pomazánky. 

Řešit školní svačinu způsobem, že dítě dostane peníze a koupí si, na co bude mít chuť, nedopadne to také dobře. Většinou pak mají k svačině chipsy, čokoládu nebo čokoládovou tyčinku nebo sladké sušenky, v poněkud lepším případě to bude kynutá kobliha plněná džemem, ale také třeba smažené kuřecí kousky z fast foodu. Podobné to je i s nápoji. V oblíbenosti vedou sladké, obsahující téměř 30 gramy cukru v 2,5 decilitru a kalorickou hodnotou až 100 kcal! Nic jiného, a samozřejmě ani zdravého, na nich skutečně není. Tyto současné „klasické“ školní svačiny opravdu nejsou pro děti vůbec vhodné!

Svačina může být zdravá

Některé děti mají svačinu jako náhradu za pořádnou snídani, protože na tu ve všední den ráno není čas – v takovém případě by svačina měla být vydatným zdrojem živin a energie.

Naprosto nejlepší školní svačinou je ovoce, zelenina a saláty z nich, bílý jogurt, čerstvý sýr, pečivo,  šunka, studený salát z těstovin nebo sendvič s vhodnou zdravou a chutnou náplní. Porce by ideálně měly být menší a také rozdílné.  

Podle odborníků na výživu by se mělo střídat celozrnné pečivo s bílým, protože jinak by se i v  kvalitně vyváženém jídelníčku překračovalo doporučené množství vlákniny pro děti.

Méně vhodnou, ale stále ještě často připravovanou svačinou je bílé pečivo s máslem, salámem nebo sýrem a různé druhy domácích koláčů a jiných druhů pečiva. Pokud má dítě v oblibě burgery a další podobné „lahůdky pro mladé“, je možné i v takovém případě vymyslet mnoho poměrně zdravých variant.

Nejlepší školní svačiny

Obrázek

Svačiny do školy by měly být nejméně dvě – jedna na dopoledne a druhá odpolední.

Dopolední svačina by měla pokrývat přibližně 15% denního energetického příjmu. Velmi dobrým základem je celozrnné tmavé pečivo, které dobře vypadá, ale především obsahuje vlákninu a sacharidy. Běžné bílé pečivo má živin i vlákniny poměrně málo a zasytí jen na velmi krátkou dobu. Vhodnější než různé salámy a paštiky je například kvalitní šunka, která je sice dražší, ale protože neskončí někde v koši, vyplatí se nakonec i finančně. Chybět by neměla  zeleninu – okurka, rajské jablíčko nebo ředkvička, a k tomu ještě nějaké ovoce - třeba jablko nebo broskev. To vše jsou další zdroje důležitých vitamínů a vlákniny.

Odpolední svačina by měla tvořit přibližně 10 % denního energetického příjmu a vystačit i na případné sportovní aktivity. Vhodný je například nějaký sendvič a ovoce, jako doplněk - ne jako hlavní část – může být i nějaká skutečně kvalitní energetická tyčinka.

Sladké sušenky, čokolády nebo tyčinky zcela jistě  vhodné nejsou. Tělo z nich získá takzvanou rychlou energii, ale jen na velmi krátkou dobu a to bude v konečném důsledku znamenat pocit hladu a další chuť na sladké.

Důležitý je i pitný režim

Děti by měly dodržovat pitný režim i v průběhu vyučování a tak jsou samozřejmou součástí svačiny i nápoje. Zcela nejlepší je kombinace ovocných šťáv nebo ředěných stoprocentních džusů, vhodná je i voda ochucená například citrónovou nebo pomerančovou šťávou, případně neslazený ovocný čaj. Velmi oblíbené jsou i různé mléčné nápoje, ty ale nedodávají tekutiny a spíš nahrazují stravu.

Tipy a triky

Obrázek

- Při výběru jídla u dětí velmi rozhoduje nejen jeho složení a chuť, ale i vzhled. Svačina by tedy měla být barevná a to se snadno dosáhne například přidáním zeleniny.
- Děti si většinou nechtějí jídlo nějakým způsobem upravovat. Pokud se jim ale do krabičky na svačinu dá ovoce nebo zeleninu už omyté a třeba i nakrájené na menší kousky, určitě je během dne a klidně i v průběhu vyučování sní.
- Do přípravy svačiny je vhodné děti zapojit – dá se předpokládat, že nebudou vyhazovat něco, na čem se samy podílely!
- Vycházejte i ze stravovacích návyků - pokud třeba dítě doma konzumuje jen nakrájené jablko, nedá se předpokládat, že ve škole sní jablko, které je celé.

Důležitější než obsah může být obal!

Obrázek

Svačiny se v současnosti už většinou nebalí do ubrousku a nenosí v papírovém nebo igelitovém sáčku. Na jejich přenášení se používají různé boxy a misky a tak už se svačiny nemění mezi učebnicemi v tašce v beztvarou hmotu. Stejné je to i s lahvemi na nápoje. Výrobci přizpůsobují design, velikost a užitné vlastnosti těchto svačinových boxů i lahví různým věkovým skupinám a výběr je opravdu neuvěřitelně velký. Pokud má dítě krabičku a láhev, se kterou se může a chce chlubit, pak se dá předpokládat, že svačinu sní a nápoj vypije.

Vhodné školní svačiny

- Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, šunkou a cherry rajčátka, případně proužky barevné papriky
- Bílé pečivo se sýrem - např. Lučina - a s plátky ředkviček a rajčat
- Tmavé pečivo se sýrem, šunkou a zeleninou
- Tortilla plněná zeleninou s jogurtovým dresinkem, je možné přidat pečené kousky kuřete, sýr, šunku…
- Toust zapečený se sýrem, šunkou a rajčaty
- Bílý jogurt s nastrouhaným nebo na malé kousky nakrájeným jablkem, banánem a jiným ovocem
- Sýr cottage s proužky papriky, kterou se může nabírat
- Salát z nastrouhané mrkve a jablek s rozinkami
- Ovocný salát
- Zeleninový salát, sýr a pečivo
Ve školní tašce může být i krabička se sušeným ovocem, případně malá a skutečně dobře vybraná müsli tyčinka.

 

krabičková dieta - chutná dieta

Rozvoz po Praze a okolí ZDARMA Pondělí - Pátek od 9:00 do 18:00
Sobota - Neděle od 10:00 do 14:00
více informací o rozvozu

Odběrná místa (klikněte na pin pro více informací) Pokud se před jídlem rádi projdete, vyzvedněte si krabičkovou dietu na jednom z odběrných míst.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku