Vše, co byste měli vědět o rýži

S rýží v kuchyni pracuje téměř každý, a tak není od věci se na tuto plodinu podívat trochu podrobněji. Jedná se o jednoděložnou rostlinu, která se vyskytuje a produkuje především v Asii a Africe – tedy v subtropických oblastech. Pěstování rýže však historicky pochází ze samotného nitra Indie – řeky Gangy. Rýže je v podstatě malá obilka, která má pochopitelně několik různých odrůd a tudíž i různé velikosti. Délka se pohybuje kolem 5–12 mm, šířka kolem 2–3 mm. Záleží však na vývoji samotné rostliny.

Rýže je jednoletá, případně dvouletá rostlina. Mohutnost kořene rýže svědčí o velikosti a zdraví rostliny. Stéblo může dorůst až do neuvěřitelných velikostí – většinou se jedná o cca 5 m, započínají ale ve výšce kolem 0,5 m. Rostlina obsahuje také zelenožluté silné stonky, které na sobě mají spoustu listů. Na stéblech pak najdeme samozřejmě i květ a stovky klásků se postarají o plod, který je po tepelné úpravě prostě vynikající.

Druhy rýže

Rýže může být např. krátkozrnná, dlouhozrnná, ale třeba i kulatozrnná. Druhů je opravdu spoustu, nicméně zásadním rozlišovacím prvkem je tvar a velikost rýže. A s jakými druhy rýže se v gastronomii setkáte nejčastěji? Zde jsou ty nejdůležitější!

Bílá rýže

Bílá rýže je na trhu asi nejoblíbenější a také nejlevnější. Dostupná je v různých délkách.

Basmati rýže

Basmati rýže je dlouhozrnná rýže, která je v Indii označována za královnu mezi rýžemi. Je zbarvená doběla, neobsahuje žádné slupky a chutná po ořechách. Vhodná je i pro bezlepkovou stravu a pochutnají si na ní i opravdoví gurmáni.

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže je poněkud lepivá, ovšem příjemně voní po jasmínu.

Natural rýže

Natural rýže má v sobě spoustu pro tělo potřebných živin. Obsahuje vitamin B, minerály, vlákninu, nenasycené kyseliny a několik dalších látek. Je tedy zdraví prospěšná.

Planá rýže

Planá rýže je specifická tím, že je tmavého zabarvení. Většinou se dává do salátů a podobných jídel, takže jako přílohu ji příliš často neuvidíte. Tato plodina pochází ze Severní Ameriky a obsahuje velké množství vitaminu B.

Arborio rýže

Arborio je kulatozrnná rýže, která se pěstuje zejména v Itálii. Je velmi oblíbená pro svou krémovitou konzistenci, a tak není divu, že se hojně používá do rizota. Pod mazlavým povrchem se však skrývá pevné jádro.

Carnaroli rýže

Carnaroli je krátkozrnná rýže, která po optimální době vaření nabude baculatého tvaru. Jedná se o italskou odrůdu, se kterou se připravuje rizoto al-dente.

Bhútánská rýže (rudá rýže)

Himalájské území Bhútán je výrazné na stopové prvky. Bhútánská rýže je krátkozrnná a její vzhled je netypický – má červenohnědou barvu.

Proč rýži pravidelně konzumovat?

Druhy rýží jsme si shrnuli, tak teď už jen zbývá zmínit to, proč je vlastně rýže tak dobrou potravinou. Její konzumace je rozšířena po celém světě napříč mnoha kulturami, což má pochopitelně svůj důvod. Rýže totiž obsahuje řadu složek, které jsou pro lidský organismus velmi prospěšné. A čemu všemu tedy rýže pomáhá?

  • Snižuje krevní tlak
  • Nenadýmá
  • Neobsahuje cholesterol ani lepek
  • Obsahuje bílkoviny
  • Obsahuje velké množství aminokyselin
  • Pozitivně působí na prostatu a rakovinotvorné onemocnění střev či prsou

Jak s rýží v kuchyni naložit?

Tato obilnina se v kuchyni nejčastěji používá jako příloha k masu nebo jinému pokrmu. To ale není všechno. Využití najde také v polévkách, salátech nebo i sladkých pokrmech, jako jsou různé nákypy, lívance a podobně. Vůbec nejtypičtějším způsobem využití rýže je však rizoto. Na rýži si zkrátka pochutnáte vždycky!

 

krabičková dieta - chutná dieta

Zdroj fotografií:Pexels.com

Rozvoz po Praze a okolí ZDARMA Pondělí - Pátek od 9:00 do 18:00
Sobota - Neděle od 10:00 do 14:00
více informací o rozvozu

Odběrná místa (klikněte na pin pro více informací) Pokud se před jídlem rádi projdete, vyzvedněte si krabičkovou dietu na jednom z odběrných míst.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku