Rozdíl mezi odborníky na výživu

Nevyznáte se v označení specialistů na zdravou výživu a hubnutí? Nevíte jaký je rozdíl mezi dietologem, obezitologem nebo výživovým poradcem či nutričním terapeutem? Profesních názvů je skutečně hodně, proto vám přinášíme následující řádky, aby jste si konečně ujasnili jak je kdo v tomto odvětví odborně vzdělán a na co se více čí méně specializuje.

Jaké vzdělání, odborné a praktické dovednosti mají následující profese

NUTRIČNÍ TERAPEUT

Absolvent odborné, zdravotnické školy. Je odborník v léčebné výživě s vyšším, středním nebo vysokoškolským vzděláním (tituly: Dis., Bc., Mgr.). Přesněji je to zdravotní pracovník, studium je obsahově odlišné od studia všeobecných sester. 

DIETNÍ SESTRA

V podstatě je to zastaralé označení dnes nazývaného NUTRIČNÍHO TERAPEUTA viz. výše.

VÝŽIVOVÝ PORADCE

Absolvent rekvalifikačního kurzu o různé délce a kvalitě. Takové vzdělání je často akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Mezi výživovými poradci existují velké rozdíly. Kvalitního poradce poznáte tak, že sám žije dle zásad zdravé životosprávy a dle toho co učí se také řídí. Dále by se měl kvalifikovaný poradce neustále vzdělávat a navštěvovat semináře, kurzy, konference v oblasti zdraví, výživy a získávat nové zkušenosti v odborné praxi - může se pochlubit aktuálními certifikáty ohledně svého vzdělávání a praxe.

Je to odborník na změnu životního stylu, pod jeho vedením byste si měli upravit váhu na své optimum a dlouhodobě si ji udržovat. Naučí vás správným stravovacím návykům. Pomůže vám zamyslet se a nalézt vhodnou, individuální pohybovou aktivitu, která vás bude bavit.

Pozor na takové výživové poradce co jmenované skutečnosti postrádají a informace mají nedostatečné, povrchní pouze teoretické a po několikadenním kurzu (pokud ho vůbec mají) se již nazývají „odborníky na výživu“. Převážně vám nabídnou výživové doplňky, které též distribuují.

PORADCE ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU

Pod tímto označením se může schovávat kdokoliv, je to nejméně specifický pojem. Převážně je to osoba téměř bez odborných znalostí či zkušeností. Takovýto poradce vám přednese všeobecná, veřejně známá doporučení týkající se životního stylu (běžně je můžeme získat z life-stylových časopisů, internetu nebo z televize). Sezení s tímto člověkem je většinou spojené s nabídkou a prodejem výživových doplňků ať už třeba k detoxikaci, k odkyselení organismu atd..

OBEZITOLOG

Lékař specializující se na diagnostiku a léčbu obezity. Svou praxi převážně vykonává v nemocnicích nebo na poliklinikách. Je to absolvent lékařské fakulty. Seznam obezitologických pracovišť můžete nalézt na: www.obesitas.cz.

DIETOLOG

Lidé se domnívají, že dietologie je věda, která se zabývá dietami a hubnutím. Zcela tak to ale není. Dietologie se zaměřuje na komplexní stravování, které vede k uzdravení organismu. Dietolog  je lékař, absolvent lékařské fakulty. Zabývá se jak hubnutím tak i dalšími poruchami organismu, které negativně ovlivňují život pacienta na základě špatné, nevyvážené stravy. Mohou se na něj obrátit lidé s diabetem, s metabolickým syndromem, s celiakií atd., ale i lidé s nadváhou a obezitou. Také se zaměřuje na poruchy výživy u dětí, mladistvých i dospělých. Jeho pracovní náplní je vlastně  prevence, diagnostika a léčba všech onemocnění, která vychází z chybných stravovacích návyků. 

Na základě vašich požadavků si můžete vybrat odborníka, který  konkrétnímu problému v oblasti výživy maximálně vyhoví a pomůže vám! POZOR na „specialisty“, kteří užívají profesní označení neoprávněně - např. : dietolog nebo obezitolog (správně to jsou absolventi lékařské fakulty = lékaři).

Pokud se chcete dozvědět více o tom jak se správně stravovat, zlepšit své stravovací návyky a jídelníček, navštivte mě v poradně výživového poradenství – www.studiopaf.cz , která sídlí na Praze 4- Hájích.

 

krabičková dieta - chutná dieta

Rozvoz po Praze a okolí ZDARMA Pondělí - Pátek od 9:00 do 18:00
Sobota - Neděle od 10:00 do 14:00
více informací o rozvozu

Odběrná místa (klikněte na pin pro více informací) Pokud se před jídlem rádi projdete, vyzvedněte si krabičkovou dietu na jednom z odběrných míst.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku