Jídlo jako obrana proti nachlazení a chřipce

Především podzim a zima jsou roční období, kdy na nás viry útočí ze všech stran. Nachlazení a chřipce se můžeme bránit různými způsoby. Mezi nejčastější patří zvýšený přísun vitamínů, ale obranu nám poskytnou dokonce i některá jídla!

Nízké teploty, nedostatek slunce ale třeba i stres jsou nejčastější příčiny, kdy lidské tělo mnohem hůř odolává různým virovým onemocněním. Na podzim a v zimě jsme tedy celkem logicky nejvíce náchylní k nachlazení a chřipce a je to tedy i vhodná doba na prevenci a obranu.

Přírodní prevence

K ochraně a jako prevenci před nachlazením a chřipkou nejvíce využíváme osvědčené citrony s vitamínem C.  Velmi dobrý je i česnek, který je vlastně velmi účinné přírodní antibiotikum, také  chilli a zázvor, prohřívající organismus a samozřejmě cibule se svými jedinečnými antibakteriálními účinky. Mnoho vitamínů obsahuje i kysané zelí. Všechny tyto potraviny jsou určitě lepší než různé chemické preparáty a dá se z nich připravit mnoho chutných a především zdravých jídel. Můžete tak vlastně spojit příjemné s užitečným…

Při přípravě jídel ale dbejte na to, aby se vařila jen co nejkratší a nejnutnější dobu, protože vysokými teplotami a dlouhou dobou vaření mizí z potravin důležitý vitamín C. Zeleninu je také lepší krájet keramickým nožem, kovové ostří totiž vitamín C také ničí.

Další možnosti pro zvýšení imunity

Jen vitamíny ale jako obrana proti chřipce nebo nepříjemnému nachlazení nestačí. K správné výživě je dobré přidat ještě třeba pohyb v přírodě, saunu a také třeba i masáže a tak přirozeně ještě víc podpořit imunitní systém.

Imunitu výrazně oslabuje i psychická zátěž a tak je potřeba i relaxovat a pokud je to možné, vyhýbat se stresům. Velmi důležitý je i pitný režim. I v podzimním a zimním období je totiž potřeba vypít alespoň dva litry tekutin, samozřejmě ale nechlazených. Nejlepší jsou čaje a čerstvé ovocné šťávy.

Baterie a viry ve svém okolí je možné částečně likvidovat eukapyptem nebo borovicí v aromalampě.

Otužujte se!

Začít s otužováním je poměrně jednoduché. Víc větrejte jak doma, tak v zaměstnání a samozřejmě vnitřní prostory nepřetápějte. Z vody ve vaně také nemusí stoupat horká pára. Mnohem lepší je sprchování, při kterém teplotu vody postupně snižujete. Spát byste měli v chladnější místnosti, ale samozřejmě pod teplou přikrývkou. Otužování nic nestojí, dokonce ještě ušetříte za topení a budete odolnější i zdravější!

Důležité je i správné oblékání. Mnoho vrstev na celém těle je zbytečných, nejdůležitější je mít v teple především hlavu, ruce a chodidla, tedy místa, kterými z lidského těla teplo nejvíce uniká.  

Jídlem proti chřipce a nachlazení

Tělesnou kondici člověka a schopnost organismu se bránit proti mnoha onemocněním velmi významně ovlivňuje složení stravy. Ke klasickým českým léčivým potravinám můžete přidat i asijské – Číňané i Japonci jsou v tomto směru téměř nepřekonatelní. Jedinečné účinky má například polévka miso s mořskými řasami nebo houby shikate, imunitu výrazně podporuje i kustovnice čínská, která patří mezi nejsilnější přírodní antioxidanty.

Důležitým pravidlem pro jídlo v chladnějším ročním období je, že jídlo by mělo být tepelně upravené a dochucované zahřívacím kořením, protože jedině tak dodává lidskému tělu takzvané vnitřní teplo. Protože nejvíc energie je v zimním období v kořenech zeleniny, spolehlivě v této době zahřeje polévka z mrkve, petržele, celeru nebo červené řepy.

Rychlá zeleninová polévka plná vitamínů

Omyjete, oloupete a nakrájíte 2 mrkve, 1 cibuli, 1 celer, 1 petržel a 2 brambory a  prolisujete 3 až 4 stroužky česneku. Zeleninu vložíte do hrnce s vodou, osolíte, přidáte bujon a vaříte, dokud není zelenina měkká. Pak ji ještě důkladně rozmixujete a budete mít polévku, plnou vitamínů s mnoha preventivními účinky.

Zdravá polévka z červené řepy

Omyjte, oloupejte, oškrábejte a nakrájejte si cibuli, mrkev, celer, brambory a červenou řepu. Vše dejte do hrnce, zalijte horkou vodou, dochuťte pepřem, bobkovým listem a solí. Zeleninu necháte vařit, dokud zcela nezměkne, pak ji v hrnci rozmixujete a servírujete.

Salát z kysaného zelí

Třetinu kysaného zelí z balíčku zalijte v míse olivovým olejem, který rozpustí vitamíny. Pak do něj přimíchejte dva až tři prolisované stroužky česneku, na malé kousky nakrájenou červenou papriku a jemně nasekanou cibuli.

Salát je možné konzumovat samostatně, ale může se podávat i jako přílohu například k masu.  

 

krabičková dieta - chutná dieta

Rozvoz po Praze a okolí ZDARMA Pondělí - Pátek od 9:00 do 18:00
Sobota - Neděle od 10:00 do 14:00
více informací o rozvozu

Odběrná místa (klikněte na pin pro více informací) Pokud se před jídlem rádi projdete, vyzvedněte si krabičkovou dietu na jednom z odběrných míst.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku