https://www.high-endrolex.com/26
Jak správně vybrat pečivo a chléb - Chutná dieta

Jak správně vybrat pečivo a chléb

Pečivo stojí na samé základně potravinové pyramidy. Při dnešním zrychleném životním stylu je tou nejjednodušší přílohou a většina lidí si bez něho nedokáže představit snídani, svačinu či večeři. Pečivo bychom si měli vybírat čerstvé a kvalitní. Ale podle čeho se máme orientovat, podle čeho si vybrat skutečně zdravé a kvalitní pečivo a chléb? V obchodech je tak široká nabídka, ale vybíráme si skutečně správně? Následující řádky by Vám měli pomoci jak se při výběru orientovat a proč bychom měli upřednostnit pečivo celozrnné nad pečivem bílým!

V rámci správného, racionálního stravování, bychom měli upřednostňovat komplexní sacharidy s vyšším obsahem vlákniny, což napomáhá i při redukci nadváhy. Mezi takové potraviny se řadí například celozrnné cereálie, neloupaná rýže, ale hlavně celozrnné pečivo a chléb.

Rozdíl mezi CEREÁLNÍM a CELOZRNNÝM pečivem

„Cereální“ pečivo a chléb se vyrábí z obilí, abychom tomu rozuměli, slovo „cereální“ znamená „obilný“ a to se může dobře zaměnit za slovo „celozrnné“. Dávejte pozor na reklamní a marketingové tahy obchodníků, kterým skáčeme na označení „cereální pečivo“, což může být obyčejný rohlík z bílé, pšeničné, rafinované mouky, obarvený karamelem a posypaný semínky, ale nemusí (může být také z mouky celozrnné pšeničné, žitné atd.). Naopak „celozrnné“ pečivo, je vyráběno z mouky celozrnné (ne rafinované-bílé mouky), skutečně přirozeně tmavěji zbarvené, ale na pultech obchodů se shání obtížněji a je výrazně dražší.

Rozdíl mezi RAFINOVANOU a CELOZRNNOU moukou

Bílá neboli rafinovaná mouka je oproti celozrnné ochuzena cca o 60 % vápníku, 85 % hořčíku, 86 % vitaminu E, 76 % železa, 78 % zinku, 80 % vitaminu B2, 77 % vitaminu B1. Celé zrno obsahuje tzv. polysacharidy neboli složité cukry, které se uvolňují do krve pomalu a postupně během celého zažívání. Díky tomu máme stálou hladinu krevního cukru. Oproti tomu jednoduché cukry z bílé mouky se vstřebávají hned na počátku zažívacího traktu přímo do krve, proto se zvýší cukr v krvi najednou. V tu chvíli musí slinivka vyplavit inzulín, který zpracuje glukózu a výsledkem je kolísání hladiny cukru v krvi (stejně funguje i trávení bílého cukru). Může to vést k vyčerpávání slinivky, k častějšímu podráždění ale i k překyselování organizmu. Důsledkem kolísání hladiny krevního cukru může být i kolísání nálad, přecitlivělost, neklid, bolesti hlavy či nespavost.

Problém není jen v obsahu vitaminů a minerálních látek. V obilném zrnu je vše dokonale uspořádáno, pokud ho jíme celé, dobře tepelně upravené, pak ho dokážeme dobře strávit a získáme z něj maximum živin. Je to díky spoustě minerálních látek, vitamínů a také proto, že klíček obsahuje enzymy, které jsou nutné pro rozštěpení škrobu. Pokud ale jíme bílou tzv. RAFINOVANOU mouku - tedy namletou škrobnatou část - a chybí nám klíček s enzymy důležitými pro štěpení škrobu, pak mouku nedokonale strávíme. Do střev se nám totiž dostane příliš mnoho nerozštěpeného škrobu a lepku. Pokud to děláme velmi často a dlouho, pak nám to může škodit. Nestrávený lepek pak může poškozovat sliznici střeva a mohou se pomnožovat plísně.

Pozor na kvalitu a čerstvost celozrnné mouky

CELOZRNNÁ mouka je namleta z celého zrna. Speciální stroje vytřídí zrna různě poškozená, nedozrálá či narušená - právě ty mohou obsahovat plísně nebo jiné nežádoucí látky. Nedělají to všichni mlynáři, protože se tak vyhodí i 10 % zrn. Zrno se pak lehce z vrchu obrušuje, což je proces, který nahrazuje mytí - díky tomu se omezuje výskyt nežádoucích mikroorganizmů. Poté se celé zrno mele a balí. Oproti bílé, RAFINOVANÉ mouce obsahuje tato mouka i otruby a větší část klíčku. Klíček obsahuje přírodní oleje, které postupně žluknou. Proces žluknutí je urychlován nevhodným uskladňováním - tedy na světle a při vyšší teplotě. Jak mouka stárne, ztrácí se také určité procento enzymů a vitaminů. Proto je velmi důležité kupovat CELOZRNNOU mouku co nejčerstvější a skladovat ji v chladu - ideálně kolem 15 stupňů. Konzumace celozrnné mouky se doporučuje do 4-5 měsíců (v letním období raději do 3 měsíců). Nebezpečí také představují obchodníci, kteří mohou mouku skladovat dlouho a v teple, vždy si proto ověřujte datum spotřeby - čím čerstvější, tím zdravější a chuťově také lepší!

Vyhýbejte se staré mouce a pokud by měla hořkou chuť, tak ji vyhoďte do koše. Jakékoli zkažené či žluklé potraviny jsou toxické a platí to i třeba pro celozrnnou bio-mouku nebo bio-vločky či bio-semínka, které byly dlouho vystaveny světlu a teplu. Pokud vybíráte mouku celozrnnou, vsaďte kromě čerstvosti i na BIO - kvalitu! Máte pak jistotu, že nebude obsahovat tolik zbytkových pesticidů (postřiků), co se rády drží právě v obalu zrna.

Jak správně vybrat chleba

Pozor si dávejte na nejrůznější tzv. vícezrnné výrobky. Třeba tzv. vícezrnné pečivo může být jakékoli pečivo, které obsahuje alespoň 5 % jiných zrn kromě pšenice či žita - takže to klidně může být bílý chléb posypaný semínky nebo ovesnými vločkami. Oproti tomu pokud je chléb označen jako celozrnný - musí obsahovat 80% celozrnné mouky. Ale je lepší pečlivě si přečíst etiketu a přesvědčit se, že je celozrnná mouka uvedena na prvním místě. Ne každé tmavé je automaticky celozrnné. Může být z bílé mouky obarvené karamelem, sladem nebo praženým žitem. Často také vícezrnné chleby obsahují tzv. aditiva. Ve velké oblibě jsou dnes domácí pekárny, každý z nás si může upéct celozrnný chléb podle vlastní fantazie z kvalitní mouky a bez „éček" v teple domova. Nejlepší je péct chleba z kvasu, jak jsme již výše zmiňovaly. Nejlepší je péct nebo si koupit tradiční, český chléb z kvasu bez přídavku droždí ! Je chutnější, zdravější a historií prověřený!

Chléb z kvasu

Ještě před 20-30 lety a vlastně po celou historii se chleba pekl z mouky, vody, soli, kmínu a přírodního kvasu. Takto vypadá základ tradičního, českého chleba. Avšak jeho upečení představuje zručnost, zkušenost a časovou náročnost. Z tohoto důvodu vynikající kváskový chléb přestalo péct velké množství pekáren. Velká to škoda, kváskový chléb je totiž mnohem zdravější, chutnější a přirozeně trvanlivější bez přidaných chemickýh aditiv.

Dnes se chleba peče z průmyslově vyráběných směsí do kterých se přimíchávají různé umělé látky urychlující kynutí a zabezpečující standardní vlastnosti. Nejvíce se chléb peče z bílé, rafinované mouky, ta však obsahuje málo živin. Nyní se na kynutí chleba používají kvasnice, které zajistí rychlé kynutí těsta a s tradičním, žitným chlebem z kvasu to nemá nic moc společného.

Můžeme obecně říci, že čím je dnešní super zdravé pečivo nadýchanější a voňavější tím více umělých aditiv obsahuje. Proto je kolikrát daleko lepší koupit chléb Šumava, který je vyráběn z pšenično-žitné mouky.

Výhody domácí pekárny

Kromě vynikající chuti a zdravější varianty nám chléb a pečivo z domácí pekárny dodává:

  • snížený obsah hydrogenovaných tuků a přídatných látek (barviv, které mají nezřídka vytvořit dojem „tmavosti“ pečiva, stabilizátorů apod.), které se obvykle do potravinářských výrobků přidávají
  • zisk většího množství energie, rozložené do většího časového úseku díky obsahu komplexních (pomalých) sacharidů
  • nízký glykemický index, díky němuž se cukr pomaleji vstřebává do krve, uvolňuje se méně insulinu, jehož nadměrné množství působí nadváhu až obezitu
  • pomalé a řízené uvolňování insulinu zlepšuje také tzv. glukózovou toleranci, tj. svalová tkáň efektivněji využívá cukrů jako paliva k pohybu a cvičení bez rizika ukládání zbytkové energie do tukových zásob
  • zvýšený obsah vitamínů (zejména skupiny B) a minerálů (zejména železa) v jejich přirozené, snadno vstřebatelné formě zvyšuje protistresový i tzv. antioxidační potenciál organismu, namířený proti choroboplodným volným radikálům
  • zvýšený obsah draslíku a snížený obsah sodíku zabraňují zadržování vody a tuku v podkoží
  • zachovává přirozenou rovnováhu mezi přírodními fytochemikáliemi z celých zrn a nevymílané mouky, která přispívá ke zvýšené imunitě organismu, ochraně před rakovinou i novorozeneckými poruchami (kyselina listová)
  • je bohatým zdrojem nerozpustné vlákniny, která předchází trávicím poruchám, tzv. ochablostní zácpě a hemeroidům, i rozpustné vlákniny, která udržuje hladinu cholesterolu i krevního cukru pod kontrolou.
  • má zvýšený obsah fosfolipidů, zejména lecitinu, chránícího buněčné stěny, podporujícího nervovou soustavu a snižujícího hladinu cholesterolu.

Při výrobě bílé mouky jsou cenné otruby a zárodek zrna, plný vlákniny, minerálů a vitamínů odstraněn a zničen rafinací.
Oproti tomu nám tyto výhody nabízí právě konzumace pečiva CELOZRNNÉHO, pomocí něhož si DLOUHODOBĚ udržíme pevné zdraví a vitalitu.

 

krabičková dieta Praha - chutná dieta

Rozvoz po Praze a okolí ZDARMA Pondělí - Pátek od 9:00 do 18:00
Sobota - Neděle od 10:00 do 14:00
více informací o rozvozu

Odběrná místa (klikněte na pin pro více informací) Pokud se před jídlem rádi projdete, vyzvedněte si krabičkovou dietu na jednom z odběrných míst.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku
https://www.high-endrolex.com/26