I sladit je možné zdravě
Cukr přidáváme skoro do všeho, od čaje a kávy přes všemožné dezerty až po barbecue omáčku. Zejména naše děti mají sladké rády, a proto jim ty bonbony nebo lízátka jednou za čas dopřejeme. Všichni ale víme, že příliš cukru škodí, někteří lidé ho dokonce označují za bílý jed.
Tvrzení, že cukr lidskému organismu rozhodně neprospívá, je příliš radikální a pravdivé pouze částečně. Mimo rafinovaného bílého řepného cukru, na který jsme zvyklí, existuje totiž i řada přírodních sladidel. Ani s jejich spotřebou se to samozřejmě nesmí přehánět, ale zcela jistě jsou zdravější než běžný cukr.
Vliv cukrů na lidské na zdraví
Cukry, nazývané také sacharidy, jsou pro lidské tělo zdrojem energie a tak musí být v přiměřeném množství přirozenou a velmi důležitou součástí stravy. Na cukrech jsou závislé například nervové buňky, které jiný zdroj energie ani její zásoby nemají, cukry potřebují i buňky kosterního svalstva. Jednoduchý cukr glukóza se vstřebává velmi rychle v horních částech tenkého střeva, pak se dostává do jater a nakonec v krevní plazmě do celého těla.
Hladina cukru v krvi – glykémie – by měla být 3,9 až 5,6 mmol/l a tu lidské tělo v každém případě potřebuje pro výživu buněk. Pokud se ale cukrů do těla dostává vyšší množství, mohou nastat různé zdravotní problémy…
Přírodní sladidla
Nejčastěji používaný bílý rafinovaný cukr ztrácí v průběhu zpracování všechnu vlákninu i minerály a tak při jeho konzumací tělo získá opravdu jen cukr a žádné jiné látky. Různá přírodní sladidla procházejí šetrnější úpravou a vitamíny a minerály v nich zůstávají. Mimo toho, že s těmito cukry sladíme, dostávají se do organismu i cenné živiny.
Med
Včelí med je sladší než cukr, má jedinečnou chuť a navíc obsahuje kolem dvou set různých látek. V medu jsou mimo jiné například minerály draslík, fosfor, hořčík, sodík a vápník, a také vitamíny A, B, C a K.
Nejčastěji se používá světlý květový – nektarový - a tmavý lesním – medovicový - med. Mimo barvy se od sebe liší i složením. Květový med obsahuje více glukózy, je proto náchylný ke zcukernatění a zároveň lehce stravitelný. Lesní med pochází z mízy rostlin, má vyšší obsah minerálů a najdeme v něm také velké množství antioxidantů a látek hubících bakterie.
Ke kuchyňskému využití jsou vhodné všechny druhy medu, ale teploty vyšší než 45°C ničí podstatnou část zdraví prospěšných látek. Medem by se například neměl sladit horký čaj, přidávat by se měl až do čaje alespoň mírně vychladlého.
Pozornost je také potřeba věnovat tomu, od koho med kupujeme. Velké firmy, které dodávají produkty do supermarketů, a někteří nepoctiví včelaři často chtějí prodat starší med, který už zkrystalizoval. Většinou ho nešetrně zahřejí a tím se zničí velké množství vitamínů, minerálů a enzymů. Nejlepší je med kupovat přímo od včelařů.
Medem je možné osladit v podstatě vše, ale vždy v přiměřeném množství. Některé recepty s medem dokonce přímo počítají – například perníčky se bez něj ani udělat nedají…
Třtinový cukr
Třtinový cukr má nutriční hodnoty i glykemický index stejné jako cukr řepný, na rozdíl od něj ale obsahuje minerály - draslík, vápník, sodík, hořčík a fosfor – a je tedy zdravější. Má typickou nahnědlou barvu a příjemnou karamelovou příchuť. Při nákupu je nutné ověřit, že je skutečně vyrobený z cukrové třtiny, protože občas se na trhu objevuje obarvený řepný cukr.
Melasa
Tmavě hnědý až černý sirup,známý jako melasa, vzniká při výrobě cukru z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Melasa má vyšší nutriční hodnoty než cukr, ale i když je velmi sladká, obsahuje i méně sacharidů. Melasa také obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a kyselinu listovou, z minerálních látek vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík a sodík, dále ještě nenasycené mastné kyseliny – kyselinu linolovou, linolenovou a olejovou. Vzhledem k obsahu zdraví prospěšných látek má příznivé účinky na anémii, revmatismus, zácpu, nespavost, ekzémy a lupénku.
Javorový sirup
Sirup ze šťávy kanadských javorů je velmi sladký, má lahodnou chuť a příjemnou vůni. Na trhu jsou tři druhy - Grade A, B a C. Grade A je považován za nejkvalitnější, je světlý a tekutější. Nejméně kvalitní a zároveň i nejlevnější je Grade C, který je tmavý a hustý.
V obchodech se občas objevují i lahvičky s javorovým sirupem namíchaným s levnějším kukuřičným nebo glukózovým sirupem, proto je vždy potřeba při nákupu přečíst složení na obalu.
Velké množství minerálů a vitamínů v javorovém sirupu má příznivý vliv na lidské zdraví - zlepšuje imunitu, má antibakteriální účinky a preventivně působí na aterosklerózu i cukrovku.
Stévie
Stévie sladká je rostlina, která roste v Jižní a Střední Americe a jako sladidlo se používala už v dávných časech. Protože neobsahuje glukózu ani fruktózu jako ostatní sladidla, ale je v ní směs látek, které se označují jako steviosid, je stévie vhodná pro diabetiky. Dokonce neobsahuje téměř žádné kalorie a nezpůsobuje ani zubní kazy. Vzhledem k obsaženým látkám je stévie až třistakrát sladší než cukr, a to platí nejen o jejích listech, ale o celé nadzemní části rostliny.
Stévii je možné koupit sušenou i ve formě koncentrátu nebo tabletek. Je ji možné i vypěstovat – koupit se dá v zahradnictví nebo na farmářském trhu. Rostliny nejsou příliš náročné, náchylné jsou vlastně jen na mráz – už po jediném dni pod nulou se nejspíš nevzpamatují. Lístky se mohou sbírat průběžně a podobně jako máta nebo meduňka přidávat do nápojů. Větší sklizeň se provádí na začátku podzimu v září nebo říjnu. Lístky se suší, drtí a používají jako prášek. Sušené drcené lístky je také možné svařit a získat tak sladký výluh.
Datle
Datle jsou vydatným zdrojem vlákniny, železa a hořčíku. Sušené se konzumují přímo, rozmixováním s malým množstvím vody je z nich možné připravit i vynikající zdravé sladidlo ve formě pasty, kterou je možné osladit kaše, dorty a různé moučníky. Pasta jim mimo sladké chuti přidá i nezaměnitelnou exotickou příchuť. V obchodech se zdravou výživou je možné koupit i chutný datlový sirup, který se používá stejně jako ze sušených plodů připravená pasta.
krabičková dieta - chutná dieta