https://www.high-endrolex.com/26
Hubnutí ovlivňuje i pitný režim - Chutná dieta

Hubnutí ovlivňuje i pitný režim

Pro lidský organismus jsou tekutiny vlastně důležitější než potraviny. Udržet rovnováhu mezi úbytkem a příjmem tekutin – tedy pokrýt jejich ztrátu v těle - je pro tělo člověka prvořadé. Pít bychom měli ještě dřív, než dostaneme pocit žízně…

S pojmem pitný režim se v poslední době setkáváme velmi často. V teplém ročním období nás bude doprovázet téměř všude, je ale důležité ho dodržovat i v měsících, které jsou chladnější. Na otázku, kolik tekutin bychom měli denně vypít, je mnoho různých odpovědí a občas dokonce můžeme slyšet i jednoduché doporučení – čím více, tím lépe. Ideální množství je ale u každého člověka individuální.

Stačí 2 až 3 litry tekutin za den?

Pravděpodobně nejvíce známé doporučení, že člověk by měl za den vypít 2 až 3 litry tekutin je staré přibližně 30 let a vychází z výpočtu 1 mililitr tekutiny na 1 přijatou kalorii. Tento údaj je ale poměrně obecný a v podstatě platí jak pro dítě s váhou 30 kilogramů, tak pro dospělou ženu s váhou 60 kilogramů i 90 kilogramového muže. Pro správný výpočet doporučeného množství přijatých tekutin je ale nutné počítat například i se zdravotním stavem nebo fyzickými aktivitami jedince. Potřeba tekutin se také samozřejmě zvyšuje v horkém prostředí a při větší fyzické i psychické námaze.

Jaké množství tekutin je správné?

Pokud máme v těle příliš mnoho tekutin, je stejně špatné, jako když jich je nedostatek. Mnoho tekutin totiž zatěžuje ledviny, a když se jedná o nárazové pití, je to ta nejhorší situace, kterou jim můžeme připravit. Zároveň trpí i srdce a oběhový systém a z těla se také vyplavují důležité minerální látky.

Někteří odborníci tvrdí, že pocit žízně je už krajní stav, jiní zastávají názor, že žízeň je pouze upozorněním na stav, kdy organismus potřebuje tekutiny. Správná míra hydratace těla se dá podle lékařů ale poznat poměrně snadno kontrolou barvy moči – ideální je čirá nebo velmi světle žlutá barva, tmavší odstíny signalizují nedostatek tekutin. 

Obrázek

Co ideálně pít?

Dostatek tekutin v organismu zajistí nejen počet litrů, ale i to, co pijeme. Odborníci i lékaři se v tomto případě shodují, že absolutně nejvhodnější je čistá voda. I když se čas od času objeví nějaké  problémy s tzv. kohoutkovou vodou, která nám teče snad úplně všude, není opravdu důvod propadat panice a kupovat po kartonech vodu balenou. Balené vody jsou v mnoha případech paradoxně dokonce méně kvalitní… Pokud jste se ale rozhodli a preferujete balené vody, pak kupujte nesycené, neperlivé a neslazené, nejlepší jsou vody minerální. Mezi vhodné nápoje pak patří i 100 procentní ovocné džusy.

Čaj podobně jako káva obsahuje kofein, který dehydratuje a zatěžuje ledviny a to jsou asi zcela jasné důvody, proč bychom to s těmito nápoji také neměli přehánět. Poměrně velké dehydratující účinky má i alkohol.  

Ideální pitný režim

Člověk by měl za den skutečně vypít minimálně 2 až 3 litry tekutin, ale pokud se k tomu nebude nutit, může to být i víc. Nejlepší jsou nekalorické nápoje, ideálně minerální voda s nízkou mineralizací a vyváženým poměrem minerálů, může to samozřejmě být i voda z kohoutku.

Pokud pijete méně než 2 litry za den, měli byste s nedostatkem tekutin opravdu něco udělat. Začněte tím, že denně vypijete alespoň tři čtvrtiny až 1 litr a s tímto objemem byste měli vydržet několik dní. Pak množství vypitých tekutin postupně zvyšujte alespoň o několik decilitrů každý den během týdne, dokud se nedostanete na ideální 2,5 až 3 litry denně.  

Obrázek

Pitný režim a hubnutí

Vyšší příjem tekutin je z několika důvodů důležitý i při hubnutí. Voda neobsahuje žádné kalorie, ale příjem tekutin zvyšuje energetický výdej.

Přísloví, že „hlad je převlečená žízeň“ určitě znáte a ono je pravdivé. Pravidelný příjem tekutin zmírňuje pocit hladu a pokud hubnete a máte na něco chuť, napijte se.  Pokud totiž klesne v lidském organismu množství tekutin o víc než 1 procento, vysílá tělo signál, který může být zaměněný za pocit hladu nebo chuť na jídlo. Pokud tedy začnete mít pocit hladu, nejdříve se napijte…

Pitný režim ale může mít souvislost i s nadváhou!  Pokud máte rádi sladká, slaná nebo kořeněná jídla, můžete vypít dokonce až 5 litrů tekutin, k sladkým jídlům si pak většinou dáme i sladký nápoj, k ostrým jídlům například alkohol – a to vše jsou nebezpečné kalorie a v konečném výsledku i kilogramy navíc.  

Rada na závěr: Celkové denní minimální množství tekutin by mělo být nejméně 2,5 litru – vypijte ho  průběžně v průběhu dne v menším dávkách!

 

krabičková dieta - chutná dieta

Rozvoz po Praze a okolí ZDARMA Pondělí - Pátek od 9:00 do 18:00
Sobota - Neděle od 10:00 do 14:00
více informací o rozvozu

Odběrná místa (klikněte na pin pro více informací) Pokud se před jídlem rádi projdete, vyzvedněte si krabičkovou dietu na jednom z odběrných míst.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku
https://www.high-endrolex.com/26